
Wpływ pól elektromagnetycznych oraz ich ekranowania na jakość nasion marchwi
Celem badań było określenie wpływu pól elektromagnetycznych i ich ekranowania na jakość nasion marchwi. Wykonano urządzenie z trzema sektorami emitującymi pola elektromagnetyczne:
„E” – sektor emitujący promieniowanie elektromagnetyczne z przewagą składowej elektrycznej,
„EM” – sektor emitujący promieniowanie elektromagnetyczne bez dominacji jego składowych,
„M” – sektor emitujący promieniowanie elektromagnetyczne z przewagą składowej magnetycznej.
Wartości natężeń tych pól znajdują się w publikacji. Pola generowane przez urządzenie w równoległym eksperymencie były ekranowane ekranem ADR TEX, opartym na kompozytach, w którym składowa elektryczna pola elektromagnetycznego absorbowana jest przez rozproszoną wodę w matrycy dielektrycznej na różne sposoby. Kompozyty wykazują dużą stratność dielektryczną i ekranują pola elektryczne w zakresie częstotliwości od ~ 0,01 Hz do ~ 100 kHz.
Kiełkowanie i wigor nasion oceniano w 20° C w ciemności. Analizę mykologiczną przeprowadzoną za pomocą głębokiego zamrażania blottera. Ekspozycja nasion na promieniowanie z przewagą składowej elektrycznej i promieniowania elektromagnetycznego bez dominacji składowych połączone z ekranowaniem za pomocą ADR TEX (E + ADR TEX i EM + ADR TEX) zwiększyło energię kiełkowania nasion i zdolność kiełkowania w porównaniu do tych zabiegów bez ekranowania i kontroli. Odsetek nieprawidłowo chorych siewek w zabiegach z ekranowaniem pól elektromagnetycznych z ADR TEX (E + ADR TEX, EM + ADR TEX i M + ADR TEX) był znacznie niższy niż w zabiegach bez ekranowania i z kontrolą.
Oznaczenia do wykresów:
C – kontrola
E – pole elektryczne
EM – pole elektromagnetyczne
M – pole magnetyczne
ADR TEX – tkanina ekranująca
Więcej z tej kategorii
Wpływ pól elektromagnetycznych oraz ich ekranowania na wzrost fasoli karłowatej
Wpływ pól elektromagnetycznych oraz ich ekranowania na wzrost fasoli karłowatejCelem pracy było określenie wpływu pól elektromagnetycznych i ich ekranowania na wzrost fasoli wielokwiatowej Phaseolus coccineus L. Na urządzeniu emitującym...
Wpływ ekranowania pola elektrycznego o niskiej częstotliwości na ruchliwość plemników ludzkich
Wpływ ekranowania pola elektrycznego o niskiej częstlotliości na ruchliwość plemników ludzkichCiało człowieka jest stale narażone na ekstremalnie niskie pole elektromagnetyczne (ELF-EMF), w szczególności o częstotliwości 50 Hz, emitowane przez linie...